A Confused.com weboldal tavalyi kutatásában kétezer embert kérdezett meg arról, hány év korkülönbséget tartanak ideálisnak egy pár két tagja között. A válaszadók fele azt vallotta, a kor nem számít, a nők 33 százaléka szerint pedig a férfinak kell idősebbnek lennie 1-7 évvel; a győztes az 52 hónap, azaz 4 év 4 hónapnyi korkülönbség lett. A válaszadók 18 százaléka szerint egy fiatal nő és egy jóval idősebb férfi kapcsolata nem lehet tartós; a fordított változatot, azaz a fiatal férfi – idősebb nő párosát pedig csak a nők 1 százaléka tartotta elképzelhetőnek…
Néhány év a férfi javára
A 4 év 4 hónapot más kutatások is igazolják: egy 2007-es svéd tanulmány például arra jutott, hogy ideális esetben 4–6 év különbség van férfi és nő között, az úr javára. A vizsgálat során a svéd népszámlálás adatait vizsgálta meg Susanne Huber, a bécsi Állatorvosi Egyetem és Martin Fieder, a Bécsi Egyetem munkatársa, akik összefüggést fedeztek fel a szülők közti korkülönbség és a gyermekek száma között: azoknak a pároknak volt a legtöbb gyermeke, ahol a férfi volt az idősebb, mégpedig 4–5,9 évvel. Egy 2001-es finn kutatás viszont a 15 év korkülönbséget igazolta. A Turkui Egyetem kutatója, Samuli Helle a számi népcsoport demográfiáját vizsgálva arra jutott, hogy a legtöbb gyermeke azoknak a pároknak volt, ahol a férfi körülbelül 15 évvel idősebb a nőnél…
A generációs különbségek konfliktusforrások lehetnek
Manapság a legtöbbek számára néhány év korkülönbség elfogadható, a pár bármelyik tagjának javára. Bár természetesen nem kizárt, hogy boldog lehessen egy olyan pár is, melynek egyik tagja a másik gyermeke lehetne; a generációs különbségek konfliktusforrást jelenthetnek a későbbiekben. Bár egyes párok azt vallják, nem érdekli őket környezetük véleménye, hosszú távon meggyengítheti a kapcsolatot, ha folyamatosan azzal kell szembesülniük, a barátaik vagy a családjuk nem fogadja el a párjukat, illetve furcsán néznek rájuk, bárhova mennek is. Egy fiatal nő és egy sokkal idősebb férfi kapcsolatában a hölgynek el kell fogadnia, hogy párja esetleg leginkább vonzó külseje miatt választotta őt; a férfinek pedig, hogy a nő elsősorban a biztos egzisztenciát látja benne. Ha az idősebb félnek vannak gyermekei, biztosan ők is ellenérzéssel fogadják majd, hogy új “mostohájuk” náluk is fiatalabb. És bár létezhet valódi szerelem akár több évtizedes korkülönbséggel is; a pár tagjainak számolnia kell azzal, hogy ezt környezetük nem feltétlenül gondolja így, amikor rájuk néz…
A gyermekvállalás kérdése
A fiatal férfi – jóval idősebb nő párosoknak szintén szembe kell nézniük a fentiekkel; sőt, ha lehet, még nagyobb ellenérzést válthatnak ki környezetükből. Egy ilyen pár esetén a gyermekvállalás kérdése is problémát jelenthet, hiszen mire a férfi “apakorba” ér, a nő már nem szülhet – vagy épp túl van már ezen, így nem is szeretne további gyermekeket vállalni. Ha viszont a férfi egyáltalán nem akar gyermeket, a nőnek pedig már van korábbi kapcsolatából, így ezt nem bánja, a korkülönbség ebből a szempontból nem okoz konfliktushelyzetet…
Közös célok és tervek
Az azonos generációba tartozó, minimális korkülönbséggel rendelkező párok esetén előnyt jelent, hogy a céljaik, terveik nagyrészt megegyeznek: ha mindketten családalapítás előtt állnak, közös gyermeket szeretnének; ha pedig mindketten elváltak, és gyermekeik már felnőttek, egy társat keresnek idősebb napjaikra. Kis korkülönbség esetén nagyobb az esély arra, hogy érdeklődési körük, kedvelt tevékenységeik is megegyezzenek, így több olyan dolog lesz, amelyben párjuk osztozni tud velük; ez pedig mindenképp erősíti a kettőjük közti kapcsolatot…
Fotolia.com