A házassági szerződés egyre inkább elfogadott eljárássá válik, hiszen sokan döntenek úgy, hogy a boldogító igen kimondása előtt rendelkeznek javaikról és közös életük egyéb aspektusairól, hogy ha mégsem jön össze a holtomiglan-holtodiglan, minél simábban és békésebben tudják lezárni az ügyet. Mostanában azonban egyre többen kötnek szexuális szerződést a házassági szerződés helyett vagy mellett, sőt olyanok is vannak, akik együttélés esetén is ehhez a megoldáshoz folyamodnak.
A szexuális szerződésben a szexuális életéről rendelkezik a pár. Hogy ezt milyen részletességgel teszik, az kizárólag attól függ, hogy mennyire szemérmesek, illetve mennyire igénylik a pontos szabályokat a hálószobában. A legtöbben egyébként megelégszenek azzal, hogy meghatározzák az együttlétek gyakoriságát, esetleg a monogámia kérdéseiről rendelkeznek. Persze, vannak extrém példák is, hiszen léteznek olyan párok, akiknek a biztonságérzetéhez elengedhetetlen, hogy minden erotikus kérdésről rendelkezzenek.
Akik ezt a megoldást választják, úgy vélik, hogy ha írásban is rögzítik a lepedőgyűrések gyakoriságát és módját, azzal biztosítják a tartósan jól működő szexuális életet. Azt már bizonyította a gyakorlat, hogy egy jó házassági szerződés jelentősen megkönnyíti a helyzetet, ha mégis zátonyra fut a frigy, arról azonban nem vagyunk meggyőződve, hogy a szexuális szerződés garancia a jó szexhez, sőt. Hasonló véleményen van a pszichológus is, aki szerint lehet, sőt érdemes rendelkezni a kapcsolat ezen részéről, de szerencsésebb, ha inkább az alapelveket rögzíti a pár: „A szexuális szerződés nem garancia a jól működő szexuális életre. A jó szex egy alapvetően jól működő kapcsolat eredménye, épp ezért szerencsésebb, ha a felek olyan szerződést kötnek, amelyben kötelezik magukat, hogy dolgoznak a kapcsolaton, és profi segítséget is igénybe vesznek, ha nem tudják megoldani a problémáikat. A szex inkább ’mellékterméke’ mindennek, így nem érdemes külön rendelkezni róla.” Persze, azt nem tagadja, hogy a szexuális szerződés jó terápiás eszköz lehet, hiszen arra ösztönzi a párt, hogy együtt gondolkodjanak a szexuális életükről, beszéljenek az igényeikről és a preferenciáikról. Az is kifejezetten hasznos, ha egy kompromisszumon alapuló, mindkettőjük számára elfogadható verziót írásban is rögzítenek. Ezt azonban nem szabad szerződésként kezelni, az pedig végképp káros, ha mereven ragaszkodnak a dokumentumban rögzített szabályokhoz. Nem szabad ugyanis elfelejteni, hogy állandóan változunk, a kapcsolatunk is folyamatosan formálódik, ami azt eredményezi, hogy a szexuális igények és preferenciák sem állandóak, így ha rögzítjük és beszabályozzuk, az hosszú távon inkább bomlasztja a kapcsolatot, mint erősíti.
Forrás: donna.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: